Ανασκαφές γύρω από το Ιερό του Διός έγιναν το 1884 από ομάδα Γάλλων και επαναλήφθηκαν τα έτη 1924-1926, 1962 και 1964 από την Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα, με εν μέρει χρηματοδότηση από το πανεπιστήμιο του Σινσινάτι.
Το Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας στο Μπέρκλεϋ πραγματοποίησε ανασκαφές στη Νεμέα μεταξύ των ετών 1971 έως 2004, υπό την αιγίδα της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα και με την άδεια και επίβλεψη της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Πολιτισμού της Ελληνικής Δημοκρατίας. Διευθυντής αυτών των ανασκαφών ήταν ο Καθηγητής Στέφανος Γ. Μίλλερ, ο οποίος πλέον έχει συνταξιοδοτηθεί. Από το 2005, διευθύντρια των ανασκαφών είναι η Καθηγήτρια Kim Shelton. Οι εργασίες του Μπέρκλεϋ χρηματοδοτήθηκαν με ιδιωτικές χορηγίες από τις Η.Π.Α., εκτός από εκείνες της αναστήλωσης του Ναού που ξεκίνησαν από τις Η.Π.Α. αλλά στη συνέχεια χρηματοδοτήθηκαν από ιδιωτικές πηγές στην Ελλάδα.
Ορισμένα από τα αποτελέσματα των παραπάνω εργασιών είναι τα ακόλουθα:
-
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ υπ' αριθμ. ΣΟΧ2/2024 για την πρόσληψη προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου σε υπηρεσίες καθαρισμού σχολικών μονάδων για το διδακτικό έτος 2024-2025.
24.07.2024
-
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
22.07.2024
-
«Πρόσκληση υποβολής προσφοράς για την σύναψη σύμβασης του έργου με τίτλο: «Κατασκευή Γεώτρησης Ύδρευσης Δήμου Νεμέας (στην κοινότητα Καστρακίου θέση «Γερακίνα»)», με την διαδικασία της απευθείας ανάθεσης».
19.07.2024
-
Α Ν Α Κ ΟΙ Ν Ω ΣΗ
17.07.2024
-
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
16.07.2024
Δήμος Νεμέας
Λεωφόρος Παπακωνσταντίνου 39B
Τ.Κ: 20500